ZAPRASZAMY NA FACEBOOKA,
GDZIE ZNAJDUJĄ SIĘ AKTUALNOŚCI BIBLIOTECZNE.
W związku z 100 rocznicą urodzin Jana Pawła II biblioteka szkolna przygotowała komiks pt. 100 lat temu. Zachęcamy do zapoznania się z obrazową historią patrona naszej szkoły.
https://Pixton.com/pl/:d1n68x4v
Relacja z konkursu plastycznego
„Nowa okładka do starej książki”
Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zielonkach w dniach 26.02-10.03.2018 r. zorganizowała konkurs plastyczny. Jako główny cel postawiono sobie rozwijanie aktywności twórczej dzieci a w szczególności zachęcenie do czytania książek znajdujących się w bibliotece szkolnej oraz popularyzowanie klasycznej literatury dla dzieci, która wychodzi z obiegu z powodu nieatrakcyjnej szaty graficznej.
Uczestnikami mogli zostać wszyscy chętni uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej, którzy wypożyczyli książki z listy przygotowanej przez nauczycieli bibliotekarzy. Zadaniem uczestników było wykonanie nowej wersji okładki do starej książki.
Nowa okładka miała być atrakcyjna wizualnie i zachęcająca do przeczytania, a ilustracja zgodna z treścią książki. Całość miała zostać przygotowana w taki sposób, aby istniała możliwość nałożenia jej na starą okładkę np. w formie obwoluty ze skrzydełkami.
Do konkursu zgłosiło się czterdzieści osób. Ostatecznie oddano dwadzieścia dziewięć prac wykonanych różnymi technikami. Komisja konkursowa w składzie dwóch nauczycieli bibliotekarzy oraz nauczyciela plastyki oceniła prace pod kątem estetyki, staranności wykonania, zgodności z treścią oraz oryginalności. Wybór nie był łatwy, ponieważ prace były bardzo różnorodne a pomysły niezmiernie kreatywne.
Ogłoszenie wyników odbyło się 27.03.2018 roku. Wyłoniono pięć najlepszych prac w tym na równi miejsce drugie i trzecie.
1. Latinek Marta kl. 3b
2. Bętkowski Artur kl. 2a
2. Wójtowicz Maja kl. 3b
3. Sokoła Oliwia kl. 3f
3.Fornal Wiktoria kl. 3f
Na zwycięzców czekały dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Przyznano 11 wyróżnień oraz 13 nagród za udział.
Wszystkim zaangażowanym w udział, dzieciom, rodzicom oraz wychowawcom bardzo dziękujmy i zapraszamy do dalszej współpracy.
Prace konkursowe można obejrzeć na wystawie mieszczącej się przy wejściu głównym Szkoły.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki 24-25.04.2018 r. w bibliotece szkolnej obyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Najpierw pierwszoklasiści obejrzeli przedstawienie przygotowane przez koleżanki i kolegów z klasy piątej. Królowa Książka zwróciła się do dzieci z prośbą, by szanowały książki i dbały o ich estetyczny wygląd. Następnie odbył się egzamin sprawdzający zdobytą przez dzieci wiedzę. Pierwszaki musiały wykazać się znajomością bajek i baśni, znać tytuły książek oraz imiona bajkowych bohaterów. Kiedy Królowa uznała, że uczniowie posiadają wystarczające informacje na temat książek i korzystania z biblioteki, poprosiła dzieci o powtórzenie słów przysięgi mówiącej o tym, że będą kochać książki oraz korzystać z ich rad i mądrości. Na zakończenie pierwszaki otrzymały od bajkowych postaci miniaturowe książeczki z podstawowymi informacjami dotyczącymi godzin otwarcia biblioteki oraz z przypomnieniem próśb książki. Panie bibliotekarki zaprosiły dzieci na kolejne spotkanie, podczas którego poznają więcej informacji o działalności biblioteki oraz jej funkcjonowaniu, a także zachęciły do samodzielnego wypożyczania książek.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Z ŻYCIA BIBLIOTEKI
SEMESTR PIERWSZY 2017/2018
Październik 2017
Październik to szczególny miesiąc w życiu bibliotek. W tym czasie na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W naszej szkole z tej okazji na korytarzach pojawiły się plakaty informacyjne, gazetka ścienna oraz tematyczne napisy na drzwiach sal lekcyjnych promujące bibliotekę, książki i czytelnictwo.
Jedyne, co musisz wiedzieć, to gdzie jest biblioteka
Albert Einstein
Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.
Richard Steele
Z tej okazji zorganizowano wyjazd ponad dwudziestoosobowej grupy na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie – największe wydarzenie związane z rynkiem wydawniczo-księgarskim. Uczniowie mogli wziąć udział w wielu atrakcjach m.in. spotkaniach autorskich, warsztatach, promocjach nowych książek oraz w tym, co najbardziej cieszy mole książkowe – zakupach książek.
Przez cały październik uczniowie głosowali w „Uczniowskim plebiscycie na listę książkowych przebojów”. Sto czternaście osób wrzuciło swoje propozycje do specjalnie oznakowanego pudełka, spośród których wyłoniono uczniowskie bestsellery. Na pierwszym miejscu z wynikiem osiemnastu głosów znalazł się Harry Potter J.K. Rowling. Na drugim miejscu z wynikiem jedenastu głosów Magiczne drzewo A. Maleszki i na trzecim z wynikiem ośmiu głosów znalazły się dwie książki Zosia z ulicy Kociej A. Tyszki i Dziennik Cwaniaczka J. Kinney’a. W tym czasie w naszej bibliotece pojawiło się sporo lektur oraz nowości bibliotecznych przy zakupie których uwzględniono propozycje uczniów.
Listopad 2017
W listopadzie nasza praca ukierunkowana była w stronę młodszych dzieci. Czwartoklasiści brali udział w zajęciach plastyczno-technicznych, podczas których wykonywali postacie bajkowe z origami, papieru i tekturowych rolek, a także pracowali z użyciem komputerów, gdzie tworzyli prezentacje multimedialne oraz ilustracje w Paint 3D.
22 listopada po raz kolejny odwiedził nas Karol Kozłowski, krakowski pedagog, satyryk, działacz społeczny, a co dla nas najważniejsze autor wielu wierszyków i piosenek dla dzieci. Spod jego pióra wyszło 7 tomików poezji dla dzieci oraz ponad 50 tytułów, które wydawane są m.in. przez wydawnictwo Skrzat i Smyk.
Na spotkanie z pisarzem dzieci przygotowały ilustracje oraz papierowe figurki związane z historiami opisanymi przez autora. Bajkopisarz opowiedział dzieciom historię swojej twórczości (ma to po dziadku), skąd bierze pomysły na swoje teksty oraz w jakich warunkach je tworzy (np. siedząc w cieniu pod drzewem). Następnie za pomocą całej gamy wierszyków, rymowanek, a nawet rapowania przedstawił fragmenty swoich książeczek. Na ustach dzieci zagościł uśmiech – co jest jednym z najpiękniejszych widoków dla pedagogów.
Na koniec najodważniejsza trójka podziękowała Panu Kozłowskiemu i wręczyła mu soczyście żółtą laurkę, a chętni uczniowie mieli możliwość zaopatrzyć się w książeczki z dedykacjami.
Grudzień 2017
By umilić ten świąteczny czas przygotowaliśmy dla naszych uczniów książkowe niespodzianki. Każda z siedemdziesięciu czterech osób biorących udział w akcji „Wypożycz książkę na święta” dopiero po wypożyczeniu i rozpakowaniu książki poznawała jej tytuł.
Już po raz kolejny taka forma propagowania czytelnictwa odniosła sukces wśród naszych podopiecznych, bo czy ktoś z nas nie lubi niespodzianek?
W grudniu zakończono konkurs czytelniczy „W podróż z Maleszką”, którego celem było sprawdzenie wiedzy z treści pierwszych czterech tomów Magicznego drzewa Andrzeja Maleszki Czerwone krzesło, Tajemniczy most, Olbrzym, Pojedynek. Przypomnijmy, że w uczniowskim plebiscycie na listę bestsellerów seria ta znalazła się na drugim miejscu.
Styczeń i luty 2018
Nowy rok rozpoczęliśmy aktywnie wraz z uczniowskim ulubieńcem – Harrym Potterem. W zorganizowanym przez bibliotekę konkursie błyskawicznym wzięła udział rekordowa liczba uczestników. Chętnych było tak wielu, że mini konkurs ewoluował w trzyetapowy konkurs z prawdziwego zdarzenia. Rywalizacja pomiędzy uczniami klas szkoły podstawowej i gimnazjum trwała miesiąc. Zwycięzcy okazali się najlepszymi znawcami książek J.K. Rowling.
W ciągu tych miesięcy zorganizowano i przeprowadzono akcję „Książka za książkę”, podczas której uczniowie mogli przynieść książki ze swoich prywatnych zbiorów i wymienić je z innymi czytelnikami.
Luty nie mógłby obejść się bez walentynek. Z tej okazji można było zapoznać się z gazetką „Zakochani w książkach” informującą o nowościach w bibliotece oraz uczniowskich ulubieńcach.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Wydarzenia w Bibliotece Zespołu Szkół w Zielonkach w roku szkolnym 2016/2017
Październik – Długa przerwa w bibliotece
Przez cały miesiąc zapraszamy do spędzenia długiej przerwy o godz. 12:25 w bibliotece. Będziemy czytać wybrane teksty literackie oraz słuchać audiobooków, a także rozwiązywać krzyżówki zagadki i quizy.
Od października do marca – I Ty możesz zostać autorem książki!
Klasy 0–3 wezmą udział we wspólnym pisaniu zbioru opowiadań pt. „Niezwykłe tajemnice szkolnej biblioteki”.
Listopad – Książka za książkę
Zachęcamy do wzięcia udziału w szkolnej akcji wymiany przeczytanych książek.
Luty – Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej
Zgodnie z wieloletnią tradycją szkoły uroczyście przyjmiemy pierwszoklasistów do grona czytelników biblioteki.
Maj – Cała szkoła czyta dzieciom
Już po raz czwarty w naszej szkole:
- nauczyciele czytają uczniom w czasie przerw,
- starsi uczniowie czytają młodszym podczas lekcji i zajęć świetlicowych,
- rodzice i dziadkowie czytają w klasach – Książka łączy pokolenia.
Spotkanie z autorem i poznawanie warsztatu pisarskiego.
Ponadto przez cały rok będzie działał Szkolny Klub Dyskusyjny „Literacik” dla uczniów klas szóstych oraz gimnazjalnych. W czasie comiesięcznych spotkań – dyskusje na temat przeczytanych książek i prezentacje propozycji czytelniczych.
Przerwa w bibliotece
Przez cały październik biblioteka szkolna zaprasza na wspólne czytanie podczas długiej przerwy – od godziny 11:20 do 11:40. I tak w poniedziałki mile widziane będą tylko dziewczyny, we wtorki tylko chłopcy, w środy ci, którzy mają psa lub kota, w czwartki osoby, które nie lubią ortografii i w piątki tylko ci, którzy lubią się śmiać. Serdecznie zapraszamy!
Kategoria plastyczna kl. 0–3
I miejsce: Zofia Dec 2b
II miejsce: Weronika Skórska 1f
III miejsce: Gabriela Olchawska 3b, Karolina Puch 1b
Wyróżnienia:
Stefan Cebula 2b
Milena Gaweł 2d
Anna Lasiewicz 2d
Zuzanna Majda 0b
Zuzanna Malota 0b
Małgorzata Mączka 2d
Maja Pawłowska 2d
Emilia Piotrowska 1d
Patrycja Ślańda 1c
Zuzanna Weitz 1d
Aleksandra Zabiegaj 1d
Kategoria plastyczna kl. 4–6
I miejsce: Katarzyna Łodzińska 6c
II miejsce: Julia Magdziarz 6c, Natalia Nowakowska 4d
III miejsce: Anna Domagała 4d, Martyna Front 4d
Kategoria literacka
I miejsce: Gabriela Olchawska 3b
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
GRATULUJEMY!!!
DZIĘKUJEMY również Uczniom i Wychowawcom klas: 0b, 1a, 1e oraz 1f
za przygotowanie pięknych i oryginalnych plakatów o ulubionych domowych zwierzątkach.
Biblioteka szkolna
zaprasza uczniów
klas 0–III oraz IV–VI szkoły podstawowej
do wzięcia udziału
w konkursie literackim:
„Moje ulubione zwierzątko domowe”
Warunki konkursu:
Zapraszamy do wzięcia udziału!
Gratulujemy Wiktorii, Gabrysi i Amelce!
Poniżej zamieszczamy ich wiersze o wiośnie.
[pobierz]
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Wiosenny konkurs w szkolnej bibliotece
Zapraszamy do napisania wiersza o wiośnie! Utwór zgłoszony na konkurs musi zawierać rymy i składać się z co najmniej 8 wersów. Prosimy dostarczyć swoje wiersze podpisane imieniem, nazwiskiem i klasą do biblioteki, do 20 marca 2015 r. Utwory zwycięzców zostaną zamieszczone na tablicy bibliotecznej oraz na stronie internetowej szkoły. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich chętnych uczniów Zespołu Szkół w Zielonkach. Zapraszamy!
Nowości w bibliotece
Zapraszamy do wypożyczania i czytania nowych książek zakupionych do naszej biblioteki.
![]() |
![]() |
W bibliotece nie można się nudzić!
W bibliotece szkolnej możesz pouczyć się sam, z koleżankami i kolegami lub poprosić o pomoc, jeśli czegoś nie rozumiesz. Możesz skorzystać z książek, czasopism lub innych materiałów potrzebnych do zadania domowego. Możesz czytać, rysować, rozwiązywać łamigłówki. Możesz zagrać z kolegami w gry planszowe. Możesz uczyć się szybkiego pisania na klawiaturze lub obejrzeć film edukacyjny. Możesz tu także po prostu odpocząć. Ale na pewno nie możesz się tutaj nudzić! Biblioteka szkolna zaprasza :)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Konkurs Biblioteka przyszłości rozstrzygnięty!
Wyniki gminnego konkursu plastycznego
„Biblioteka przyszłości”
Gimnazjum
I miejsce
II miejsce
Wyróżnienie
Szkoła podstawowa
I miejsce
II miejsce
III miejsce
Wyróżnienia
Dziękujemy za udział i gratulujemy!
Gminny konkurs plastyczny
„Biblioteka przyszłości”
Organizatorem konkursu jest Biblioteka w Zespole Szkół w Zielonkach.
Cele konkursu:
Regulamin konkursu:
Najstarsze książki w naszej bibliotece
Zapraszamy do obejrzenia wystawy w holu naszej szkoły: Książka przyjacielem wszystkich pokoleń – najstarsze książki w naszej bibliotece. W gablocie można obejrzeć zabytkowe egzemplarze przechowywane przez Bibliotekę Zespołu Szkół w Zielonkach. Są to książki, które jako pierwsze zostały wpisane do księgi inwentarzowej biblioteki, niektóre z nich pochodzą jeszcze sprzed II wojny światowej.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Spotkanie z pisarzem Karolem Kozłowskim
W kolejne dwa wrześniowe poniedziałki uczniowie klas I-III szkoły podstawowej mieli okazję spotkać się z krakowskim poetą Karolem Kozłowskim. Autor opowiedział o trudach radościach pracy pisarza. Zaprezentował swoje wiersze oraz mówił o tym, skąd czerpie pomysły i tematy do pisania. Podkreślał, jak istotne jest, aby estetycznie wykonana okładka książki nawiązywała do jej treści. Zaznaczył, że często tworzy na prośbę innych osób, a także opisuje rzeczywiste wydarzenia, na przykład losy bohaterskich zwierząt znanych z mediów. Naszym uczniom szczególnie spodobała się opowieść o wiernym psie Dżoku oraz psie marynarzu uratowanym z dryfującej kry lodowej. Dzieci miały możliwość zakupienia książeczek z dedykacją autora. Spotkania przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze.
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |