Wręczenie Krajowych Certyfikatów „Szkoła Promująca Zdrowie”
27 listopada 2019 r. w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie Krajowych Certyfikatów „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie”. Minister Edukacji Narodowej przyznał to prestiżowe wyróżnienie 22 przedszkolom i 32 szkołom należącym do sieci przedszkoli i szkół promujących zdrowie w Polsce. W tym zaszczytnym gronie znalazła się również nasza szkoła.
W uroczystości, którą otworzyła Marzenna Habib, dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji udział wzięli m. in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – Iwona Michałek, prof. Barbara Woynarowska, przewodniczącą Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie” oraz dyrektorzy przedszkoli i szkół oraz wojewódzcy, rejonowi, przedszkolni i szkolni koordynatorzy programu. Naszą szkołę reprezentowały wicedyrektor Agnieszka Machula i szkolny koordynator Anna Kozioł
Krajowe Certyfikaty „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie” wręczyły laureatom Iwona Michałek i prof. Barbara Woynarowska. To zaszczytne wyróżnienie otrzymały przedszkola i szkoły z 13 województw. My byliśmy jedną z dwu szkół, które otrzymały certyfikat w województwie małopolskim. Tym samym dołączyliśmy do wąskiego grona niespełna 260 placówek, które już posiadają Krajowy Certyfikat.
Pani wiceminister Iwona Michałek, gratulując wyróżnionym, wyraziła uznanie dla społeczności szkolnych, podejmujących wysiłek i realizujących długofalowe i systemowe działania w zakresie promocji zdrowia.
Przyznanie Certyfikatu jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy.
Program Szkoła Promujące Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1992 r. Koncentruje się przede wszystkim na promowaniu zdrowego stylu życia. Ten ruch cieszy się w naszym kraju dużym zainteresowaniem, ponieważ jego podstawowe założenia dobrze wpisują się w dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą rolę szkoły.
Przystąpienie do programu „Szkoła Promujące Zdrowie” jest naszą dobrowolną inicjatywą. Decyzję podejmuje rada pedagogiczna po konsultacji z przedstawicielami społeczności szkolnej, w tym z rodzicami.
Każda szkoła promująca zdrowie regularnie przeprowadza diagnozę potrzeb zdrowotnych oraz samopoczucia całej społeczności szkolnej, tj. uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Na podstawie jej wyników formułuje priorytetowe problemy oraz planuje swoje działania. Każda szkoła promująca zdrowie jest autonomiczna w obszarze wyznaczania celów i zadań do realizacji w zakresie promocji zdrowia. Jej działania są ukierunkowane na radzenie sobie z aktualnymi, najważniejszymi problemami.
A.M.