Akcja Kocham Słyszeć

w Ogólnopolskiej Akcji  Edukacyjnej dzieci i uczniów
#KOCHAM SŁYSZEĆ

Cele akcji:

- poznanie funkcjonowania i znaczenia zmysłu słuchu;

- uwrażliwienie na potrzeby dzieci z wadą słuchu;

- zapoznanie się z protezami słuchowymi: aparatem i implantem ślimakowym.

Przewidywane efekty:

- dzieci znają funkcjonowanie i znaczenie zmysłu słuchu;

- dzieci potrafią wskazać trudności, z jakimi spotykają się osoby z wadą słuchu;

- dzieci wiedzą jak wygląda i do czego służy aparat słuchowy oraz implant ślimakowy

W ramach profilaktyki logopeda szkolny wraz z wychowawcą świetlicy panią Katarzyną Mihułką koordynowali ogólnopolską akcję „Kocham słyszeć”. Celem przedsięwzięcia było poznanie funkcjonowania i znaczenia zmysłu słuchu; uwrażliwienie na potrzeby dzieci z wadą słuchu oraz zapoznanie się z protezami słuchowymi - aparatem i implantem ślimakowym.

Akcją „Kocham słyszeć” zostali objęci uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak zbudowane jest ucho, poznały funkcjonowanie i znaczenie zmysłu słuchu. Zrozumiały codzienne funkcjonowanie osób niedosłyszących oraz zostały uwrażliwione na ich potrzeby. Dla naszych uczniów nie jest już tajemnicą, jak ważną rolę odgrywają aparaty słuchowe w codziennym funkcjonowaniu osób z deficytem słuchu oraz jakie jest działanie implantów ślimakowych. W trakcie zajęć dzieci wzięły też udział w zabawach kształtujących wrażliwość słuchową, wykazując się koncentracją i dużym zaangażowaniem.

Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali piękne prace plastyczne, przedstawiające aparat słuchowy oraz procesor dźwięku. Zgodnie stwierdzili, że należy dbać o słuch podając praktyczne przykłady.